Nationalekonomiska Föreningens nya hemsida

Nationalekonomiska Föreningen är den naturliga nationella samlingsplatsen för alla personer med ett intresse för  nationalekonomiska frågor. Förutom att föreningen arrangerar fem möten varje år där olika ämnen presenteras och diskuteras ger den ut tidskriften Ekonomisk Debatt.

I dagarna lanseras föreningens nya hemsida på det passande domännamnet www.nationalekonomi.se.

På hemsidan finns  information om en rad viktiga inslag i svensk nationalekonomi. Förutom detaljer om föreningen självt, kan man finna information om bland annat de nationella konferenserna i nationalekonomi — som numera arrangeras av föreningen — och Assar Lindbeck-medaljen. En rad länkar med nationalekonomisk anknytning står också att finna.

Föreningens tidskrift, Ekonomisk Debatt, finns naturligtvis att läsa på hemsidan. Och inte bara senaste numret, utan vartenda nummer ända tillbaka till tidskriftens start 1973!

Framöver kommer hemsidan även att presentera anslag och nyheter av olika slag, varför det lönar sig att besöka den lite då och då.

Trackbacks

  1. […] ekonomistas kan vi idag läsa att Nationalekonomiska föreningen – “den naturliga nationella […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: